بولتن الکترونیکی اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان کرمان


Eg 1390/02/24
Eg 1390/02/24
تاریخ انتشار خبر
شنبه: ۱۱/خرداد/۱۳۹۸
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان از برگزاری پنج دوره آموزشی ویژه مجریان و بهره برداران منابع طبیعی در راستای طرح توان افزایی جوامع محلی و به منظور حفظ و احیای سرمایه های ملی خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان، مسعود حیدری پور با یاد آوری این موضوع که در پی دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اختصاص اعتباری ویژه برای طرحهای آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی، پنج طرح مهم آبخیزداری در شهرستان به مرحله بهره برداری رسید که به موازات این امر مهم توان افزایی جوامع محلی نیز با هدف فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی در دستور کار قرار گرفت. حیدری پور افزود: در راستای تحقق اهداف این طرح با توجه به نیاز سنجی انجام شده تاکنون کارگاههای آموزشی با عناوین مدیریت چرای دام، نقش همیاران طبیعت در حفاظت از منابع طبیعی، احداث و نگهداری بوستان روستایی، اطفاء حریق و تشکیل تعاونی های منابع طبیعی ویژه مجریان و بهره برداران و .... در مناطق مختلف شهرستان برگزار گردیده است .

شنبه: ۱۱/خرداد/۱۳۹۸
نشست حلقه های صالحین بسیج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با حضور مدیر کل، مسئول دفترحوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل، مسئولین بسیج کارمندان سپاه ٍثارا... ، اعضای شورای پایگاه و فرمانده بسیج مالک اشتر اداره کل با موضوع رونق تولید در سال جدید برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، در ابتدای این نشست سید محمد حسین موسوی نسب مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل، نامگذاری چند سال اخیر از سوی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر اشتغال و مسائل اقتصادی را نشان از اهمیت ویژه اقتصاد در اداره کشور دانست و افزود: اعمال تحریم های ظالمانه از سوی استکبار موضوع جدیدی نیست و از ابتدای انقلاب همواره وجود داشته است، اما آنچه امروز بیش از هر نکته دیگری قابل تامل بوده و ذهن مردم را آزرده نموده است فاصله طبقاتی است که باید به هر طریق ممکن نسبت به حل معضلات و کاهش فشارهای اقتصادی بر جامعه اقدام گردد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری حس وطن دوستی را راه حل بسیاری از مشکلات اقتصادی کنونی دانست و افزود : علیرغم کاهش قدرت خرید در جامعه، خریدها باید متناسب با نیاز ها باشد و راه درست اینست که دلبستگی به کشور بحدی عمیق باشد تا از خواسته ها بخاطر علایق گذشت کرد. مهدی رجبی زاده فرمایش مقام معظم رهبری و نامگذاری سال جدید را با نام رونق تولید، توام با رعایت قوانین نامید و با هشدار در بروز عواقب شدید برای تصمیمات احساسی ، خواهان آینده نگری در تصمیم گیریها بین مسئولین شد. فرمانده بسیج کارمندان سپاه ثارا ... کرمان با اشاره به اینکه طبق برآوردهای مجامع معتبر بین المللی، ایران با داشتن یک درصد از کل جمعیت جهان، هفت درصد از منابع را داراست و از این نظر کشوری فقیر محسوب نمی شود، عدم نظارت مستمر در چرخه تولید تا مصرف به دلایل مختلف و سوء مدیریت را عوامل اصلی مشکلات اقتصادی معرفی نموده و با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در گرفتن آرایش جنگی از سوی دشمنان، خواهان کسب آمادگی جمعی برای مقابله با این آرایش جنگی شد . جواد جلالی، کار فرهنگی را امری زمانبر دانست که بعنوان یک الزام اگر در بستر خود و بخوبی انجام شود در مقابل مکر دشمنان بشدت بازدارنده عمل خواهد کرد. شجاعی، فرمانده پایگاه مقاومت مالک اشتر اداره کل در گزارشی با برشمردن عملکرد این پایگاه در سال 97، تعداد اعضای بسیج اداره را یکصدو سیزده نفر اعلام کرد و افزود: تعدا د حلقه های صالحین 6 حلقه است که از ابتدای سال جاری تاکنون دو جلسه توسط این سرگروه ها برگزار شده است . در پایان اعضای شورای پایگاه و سرگروه های حلقه های صالحین نظرات خود در زمینه های مختلف را به بحث گذارده و مقرر شد احکام باقیمانده مسئولین بخشهای مختلف پایگاه ظرف ده روز آینده صادر و ابلاغ گردد .

شنبه: ۱۱/خرداد/۱۳۹۸
همگام با سایر اقشار و همشهریان روزه دار کرمانی، مدیر کل و همکاران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان نیز در راهپیمایی باشکوه این روز شرکت نمودند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، همکاران اداره کل همصدا با هزاران نفر از همشهریان با مشتهای گره کرده، شعارهایی بر علیه آمریکای جهانخوار و رژیم غاصب صهیونیستی سر داده و با ملت مظلوم فلسطین تا رسیدن به آرمانهای آنان و آزادی قدس شریف تجدید بیعت نمودند.

چهارشنبه: ۱/خرداد/۱۳۹۸
با توجه به نزدیکی فصل بحرانی و احتمال حریق در جنگلها و مراتع، جلسه کمیته اطفاء حریق شهرستان انار در محل فرمانداری با حضور تمامی اعضاء کمیته برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انار در این نشست زهرودی فرماندار شهرستان انار با اشاره به نزدیکی به فصل تابستان و احتمال آتش سوزی در مراتع بخصوص در ارتفاعات بیاض، خواستار تجهیز اکیپ های مردمی به تجهیزات اولیه اطفاء حریق در آن منطقه شد و از کلیه دستگاههای مرتبط خواست در صورت بروز هرگونه آتش سوزی برای مقابله با آن آمادگی کامل داشته باشند. حسن شاهی رئیس اداره منابع طبیعی با بیان مطالبی در خصوص اهمیت پوشش گیاهی و حفظ و حراست از آنها و اشاره به آتش سوزی بعنوان یکی از عوامل تخریب پوشش گیاهی افزود: هرچند شهرستان انار بدلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیمی دارای حداقل مناطق جنگلی و مرتعی مستعد حریق می باشد ولی می تواند بعنوان شهرستان معین در زمان بروز حریق در عرصه های منابع طبیعی شهرستانهای همجوار بخصوص شهرستان شهربابک و رفسنجان در صورت لزوم امداد رسانی نماید.

سه‌شنبه: ۲۴/اردیبهشت/۱۳۹۸
معاون اداره آموزش، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل روز گذشته با حضور در جمع دانشجویان و مدیران آموزشکده کشاورزی رضوان کرمان، با تشریح وظایف واحد های مختلف اداری در منابع طبیعی از آنان خواست بعنوان همیاران افتخاری طبیعت حضوری فعال در عرصه های منابع طبیعی داشته باشند . به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، مهدی میرزائیان با بر شمردن سه چالش عمده و تهدید کننده امنیت زیستی بشر در آینده یعنی تغییرات اقلیمی، کمبود آب شیرین و بیابان زایی افزود: قدر مسلم اینکه بشر در بوجود آوردن این چالشها نقشی اساسی ایفا نموده و یکایک ما موظف به حفظ طبیعت و مقابله در حد توان خود با این چالشها هستیم . میرزائیان حفظ پوشش گیاهی را بعنوان چتری در مقابل سرعت آب و تخریبهای ناشی از سیلاب ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و با نمایش چندین کلیپ و تصاویر مختلف و متنوع از پروژه های اجرا شده ، بویژه در بخش آبخیزداری برای دانشجویان، به تشریح نقش و اهمیت وجود سازه های مختلف آبخیزداری پرداخت که در سال 97برای اجرای آنها به دستور مقام معظم رهبری و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اعتبار ویژه ای تخصیص یافت . در این نشست همچنین رضا زمانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسیر، ظرفیت مراتع برای چرای دام را همه ساله متغیر عنوان کرد و افزود: تخصیص پروانه چرا به دامداران عرفی از وظایف اداره مرتع است که ورود و خروج دام در مراتع را همه ساله بطور دقیق مورد ارزیابی قرار می دهد و با توجه به ظرفیتهای موجود ، مجوزهای لازم به دامداران متقاضی و ذیحق از سوی واحد های مرتع به آنان اعطا خواهد شد و دامداران در قبال آن مکلف به پرداخت میزان مشخصی عوارض نیز هستند. زمانی با برشمردن اهمیت جنگلها و مراتع برای کشور، جنگلهای استان را مستعد برای هجوم آفاتی از جمله تشی و لورانتوس و همچنین آتش سوزیهای با عامل عمدتا انسانی نام برد و افزود: برای مبارزه با آفات مذکور از روش سمپاشی استفاده نمی شود و در زمینه مقابله با آتش سوزیهای احتمالی بویژه در فصل تابستان نیز از دانشجویان که بومی نقاط مختلف استان هستند خواست در این زمینه حساسیت ویژه ای برای مقابله بموقع داشته باشند و مراتب را بلافاصله با تلفن رایگان و بیست و چهار ساعته 1504 اطلاع رسانی نمایند.

سه‌شنبه: ۲۴/اردیبهشت/۱۳۹۸
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان اهم فعالیتهای این اداره در سال 97 و برنامه های آتی در سال 98 را تشریح نمود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، مهدی رجبی زاده با بیان این موضوع که در سال 97و با عنایات مقام معظم رهبری و پیگیریهای دولت محترم جمهوری اسلامی موفق به انجام خدمات گسترده در سطح مراتع و جنگلهای استان شدیم، خطاب به هم استانیها و بویژه روستائیان و عشایر افزود: نخستین قشری که از فواید جنگلها و مراتع خوب بهره مند خواهند شد شما هستید و امیدواریم خدمات انجام شده در سال 97 در زمینه حفظ و احیای پوشش گیاهی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی در سال 98 نیز با شدت و قوت بیشتر ادامه یابد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان ، افزایش 2برابری اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی در سال 98را نوید بخش تحولی عظیم در مناطق روستایی و عشایری دانست و افزود: در بحث بیابان زدایی در نقاط بحرانی استان در سال جاری شاهد جهشی بزرگ خواهیم بود بگونه ایکه از محل اعتبارات بیابان در شرق استان حدود پنج هزار هکتار عملیات مالچ پاشی در سال جاری در دستور کار قرار گرفته که نسبت به سال 97 افزایش 6 برابری را در پی خواهد داشت و این موضوع علاوه بر فراهم نمودن امنیت زیستی ، امنیت نسبی خوبی را برای حفاظت از باغات و مزارع کشاورزی نیز ایجاد خواهد کرد. مهدی رجبی زاده یکی از دغدغه های اساسی روستائیان را مبحث تفکیک اراضی عنوان نمود وافزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته در سال جاری قریب یک میلیون هکتار سند کاداستر اخذ خواهد شد که مجموع اسناد اخذ شده را در استان به 10 میلیون هکتار خواهد رساند و به این ترتیب از مجوع 13 میلیون هکتار اراضی استان در حوزه منابع طبیعی، 10 میلیون هکتار سند تک برگ دریافت خواهد شد که تحولی بزرگ در این حوزه بوده و مشکلات بزرگی در این راستا حل خواهد گردید.

دوشنبه: ۲۳/اردیبهشت/۱۳۹۸
دشت های ریواس بردسیر به وسعت بیش از چهار هزار هکتار به لحاظ جذب گردشگر در فصل رویش و منافع اقتصادی ، خوراکی و دارویی اهمیتی ویژه دارند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسیر، رضا زمانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان در گفتگو با واحد خبر سیما در بردسیر با بیان این مطلب که شهرستان بردسیر واقع در شصت کیلومتری شهر کرمان به لحاظ جغرافیایی به چهار بخش مرکزی، نگار، لاله زار و گلزار تقسیم شده و در سالهایی که حداقل بارندگی یکصدو سی میلیمتر است در دو نقطه از شهرستان یعنی کوه پنج دشت مومن آباد و همچنین روستای غبیرا به سمت گلزار گیاه ریواس و با نام های محلی ریباس یا ریواج رویش می کند افزود: این گیاه علاوه بر مصارف خوراکی و دارویی در صنعت و بویژه صنایع رنگرزی کاربرد فراوان دارد، ضمن اینکه برگهای زیبای این گیاه پس از خشک شدن به مصرف خوراک دام می رسد. زمانی از متقاضیان بهر ه برداری از این گیاه دارویی خواست با مراجعه به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و تهیه طرح و در کنار آن اصلاح و احیاء مراتع و بذرکاری ضمن بهره برداری اصولی، به رویشگاههای این گیاه نیز کمک نمایند .

شنبه: ۲۱/اردیبهشت/۱۳۹۸
به منظور حفظ و احیاء مراتع کارگاه آموزشی مدیریت چرای دام با حضور مرتعداران و بهره برداران منابع طبیعی حوزه آبخیز راویز در محل اداره منابع طبیعی شهرستان رفسنجان برگزار گردید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان، سعید حسنی کارشناس فنی اداره در خصوص مدیریت چرا و اثرات مثبت چرای به هنگام اعلام کرد: مرتعدارانی که ممیزی مراتع آنان قبل از سال 1395انجام شده است باید جهت تجدید ممیزی و همچنین تهیه طرح مرتعداری اقدام کنند. وی اظهار داشت: حفظ و حراست از مراتع برعهده صاحبان پروانه چرای دام است و هرگونه استفاده ناصحیح از مراتع باعث تخریب پوشش و در نهایت از بین رفتن مراتع و متضرر شدن مرتعدار می گردد.

پنجشنبه: ۱۹/اردیبهشت/۱۳۹۸
در ماه مبارک رمضان همه روزه علاوه بر تلاوت یک جزء از کلام وحی توسط قاریان مطرح اداره کل در جمع همکاران روزه دار، پس از برگزاری نماز ظهر نیز احکام و اسرار نماز و تفسیر قرآن برای نمازگزاران تدریس می گردد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان و به نقل از سید محمد حسین موسوی،مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل، برنامه های یاد شده جزو مصوبات جلسه اخیر شورای فرهنگی اداره کل بوده که در آن مقرر گردید پس از طرح سوالات در زمینه های احکام و اسرار نماز و تفسیر قرآن کریم در پایان ماه به قید قرعه به برندگان جوائزی اهدا گردد .

چهارشنبه: ۱۸/اردیبهشت/۱۳۹۸
آیت الهی موسوی معاون عمرانی استاندار و هیئت همراه و همچنین مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و معاون آبخیزداری اداره کل بعداظهر روز گذشته از مراحل اجرای بند سنگی ملاتی M2 در بالادست حوزه آبخیز بند مملکت بازدید نمودند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، در این بازدید مهدی رجبی زاده در جمع حاضرین با بیان این نکته که تکمیل کار در حوزه آبخیز بند مملکت در مجموع به اعتباری بالغ بر پنجاه و دو میلیارد تومان نیاز دارد افزود: تاکنون پنج میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای این منظور هزینه شده است واولویت ما احداث پخش سیلاب در این حوزه است و انتظار داریم معاونت محترم استانداری کرمان بویژه در زمینه تامین ماشین آلات مورد نیاز و ملزومات مربوطه نظیر سوخت برای ماشین آلات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری را یاری نماید. به گفته کارشناس ناظر این طرح ، عملیات احداث بند سنگی ملاتی مذکور که کلنگ زنی آن اواسط فروردین ماه امسال صورت گرفت و تاکنون بیش از سی درصد پیشرفت فیزیکی داشته است ظرف 15 روز آینده به مرحله بهره برداری خواهد رسید. ارتفاع این بند از کف هشت متر، حجم کل عملیات دو هزار و ششصد متر مکعب، عرض سرریز 24متر و حجم آبگیری آن بیست و دو هزار پانصد متر مکعب برآورد شده است.

سه‌شنبه: ۱۷/اردیبهشت/۱۳۹۸
نشست هم اندیشی اندیشه ورزان کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان سیرجان شانزدهم اردیبهشت ماه در سالن اجتماعات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان، در این نشست کارشناسان عضو کانون پس از بحث و تبادل نظر پیرامون قوانین و مقررات منابع طبیعی به ارائه راهکارهای لازم جهت جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی پرداختند و مقرر گردید برای جلوگیری از هر گونه تصرف و حریق احتمالی در سال جاری و همچنین نحوه واگذاری اراضی ملی، اطلاع رسانی های لازم صورت گیرد.

یکشنبه: ۱۵/اردیبهشت/۱۳۹۸
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و رئیس اداره بیابان با همراهی رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان کرمان و مدیر اجرایی طرح ترسیب کربن روز گذشته از پروژه های موفق اجرا شده در قالب طرح ترسیب کربن بازدید نمودند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، در این بازدید مدیر کل منابع طبیعی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به همراه هیئت های همراه پس از بازدید از اراضی واگذاری به شرکت عمران مهر شهداد ( تحت پوشش شرکت هواپیمایی ماهان ) از گونه های کشت شده جنگلی ومرتعی توسط این شرکت که به روش های نوین آبیاری مجهز است بازدید نمودند. مهدی رجبی زاده سپس از فعالیتهای جنگل کاری مشارکتی ده نو ( به مساحت یکصدو سی هکتار)، جنگل کاری مشارکتی علی آباد مظفری و مالچ پاشی های گذشته در این بخش بازدید نمود و در پایان در جمع همکاران واحد منابع طبیعی شهداد به صحبت های مسئول واحد شهداد، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرمان و مدیر اجرایی و تسهیلگر پروژه گوش فرا داد. شادمانی تسهیلگر طرح در شهداد نتیجه سالها تلاش در طرح ترسیب را جلب اعتماد همه جانبه مردم به منابع طبیعی دانست که عضویت بیش از یک هزار و هفتصد نفر از مردم در صندوق های خرد توسعه روستایی گواهی بر این امر مهم است. رحمت ا... باقری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرمان نیز با قدردانی از حضور مدیر کل در جمع همکاران این بخش، با برشمردن گستردگی کار در اداره منابع طبیعی شهرستان کرمان، جبران کمبود نیرو بویژه در بخش حفاظت و ایجاد انگیزه برای همکاران را دو ضرورت اجتناب ناپذیر خواند و نیاز مبرم به استفاده از تجربه تسهیلگران که سالها برای نیل به اهداف منابع طبیعی تلاش نموده اند را خواستار شد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، شهداد را جزو معدود بخشهایی عنوان کرد که امور مرتبط با منابع طبیعی سالهاست بصورت مستمر ودر سطحی وسیع در آن انجام گرفته و آنرا یکی از پایگاههای حائز اهمیت منابع طبیعی دانست و افزود: از نظر سابقه واحد منابع طبیعی شهداد قدمتی درحد یک شهرستان دارد و علیرغم این واقعیت آنگونه که باید در آن سرمایه گذاری نشده است و ما خوشحالیم که پروژه ترسیب در واقع به منابع طبیعی دراین بخش جانی دوباره بخشیده است. رجبی زاده افزایش ارزش آب و زمین در چند سال اخیر را عاملی برای افزایش ضرورت توجه به حفاظت در منطقه دانست و افزود: این واقعیت بدان معنا نیست که ما خصوصا در حفاظت از اراضی به دنبال تشکیل پرونده های حقوقی متعدد باشیم بلکه در صددیم مردم را در جهت صحیح برای حفظ این منابع خدادادی راهنمایی کنیم. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: بخشی از این مشکلات به دلیل رها شدن اراضی است که نتیجه آن در مواردی ملی شدن اراضی بوده و ما در این زمینه خود را ملزم به تفسیر دقیق تصاویر هوایی می دانیم و تعامل با مردم برای رفع تنش ها از ضروریات کار است .همچنین تلاش ما اینست که حفاظت از اراضی در سیرچ که در آن شاهد مشکلاتی عدیده در این زمینه هستیم بصورت مجزا انجام شود و امور حفاظت از طرف بخش شهداد عمدتا بر روی اندوهجرد تمرکز یابد. مهدی رجبی زاده با تقدیر از تلاشهای تسهیلگران طرح ترسیب محاسبه سابقه کار برای این جوانان در استان را حداقل خدمتی دانست که برای این قشر پرتلاش انجام شده و افزود: نهایت تلاش خود را برای تعیین تکلیف آنان پس از پایان کار پروژه ها بکار خواهیم برد. ایشان دستاورد اعتماد سازی در بین مردم را نیازمند به نظارت همیشگی دانست و افزود: مااعتقاد داریم پروژه های بین المللی همواره باید تحت مدیریت واحد قرار گیرند و لازمه وجود ارتباط دو سویه مستحکم بین مردم و مسئولین اجرایی تعریف ساختاری محکم در این زمینه است. مدیر کل در پایان و پس از بازدید از ساختمان اداری و مهمانسرای نوساز اداره در زمینه ساخت ساختمان اداری جدید برای این واحد نیز قول پیگیری داد.

چهارشنبه: ۴/اردیبهشت/۱۳۹۸
اجرای پروؤه های بند خاکی و سنگ و سیمان احداث شده در محل بالا دست شهر کرمان و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال گذشته مانع از بروز خسارت به تاسیسات شهری و وقوع سیل در روستا های دارسینوئیه و ده خانی در بالا دست شهر کرمان گردید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، در باران های اواخر فروردین ماه که شدت زیاد و مدت کم از مشخصه های بارز آن بود، پروژه های اجرا شده در حوزه آبخیزداری، شامل احداث 2 بندخاکی متراکم و دو بند سنگی ملاتی در بالا دست شهر کرمان و در منطقه دارسینوئیه و ده خانی، نقش موثری در پیشگیری از بروز خسارات به ابنیه ، باغات و راه روستایی منطقه ایفا نمودند. عملکرد و اثر بخشی این پروژه ها در حین بارندگی و پس از آن مورد بازدید مدیر کل، رئیس شواری اسلامی، دهیار و اهالی ساکن در منطقه قرار گرفت و در مصاحبه های انجام شده با اهالی و دهیار منطقه، همگان با ابراز خرسندی از این عملکرد بر تاثیر آن بر کشاورزی و توسعه روستا صحه گذاشتند.

شنبه: ۳۱/فروردین/۱۳۹۸
در بازدید فرماندار و مسئولین اجرایی شهرستان زرند از بندهای آبخیزداری غرب این شهرستان که با مشارکت مردم احداث شده است بر عملکرد موفق این بندها در پیشگیری از خطر سیلاب تاکید شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زرند، اکثر بندهای آبخیزداری در بالادست روستاهای حاشیه غربی شهرستان در پی بارندگیهای اخیر آبگیری شده و این موضوع علاوه بر شادمانی کشاورزان و استفاده آنان از آب ذخیره شده برای مصارف کشاورزی موجب کاهش خطرات ناشی از سیلاب گردیده است. با وجود این ضروریست تا مجریان طرحها ضمن همفکری با کارشناسان آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نسبت به اصلاح معایب و ایمن سازی کامل این سازه ها اقدام نمایند.

پنجشنبه: ۲۹/فروردین/۱۳۹۸
جلال حسن شاهی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انار اعلام کرد در اثر بارندگی‌های از قبل پیش بینی شده در تاریخ ۲۵ فروردین ۹۸ در بالا دست حوزه آبخیز بیاض و طغیان رودخانه دهنه بیاض، سیلاب ساعت ۱۰:۳۰ صبح در دبی پیک خود با آورد تقریبی ۱۸۰ متر مکعب بر ثانیه از روی بند انحرافی پخش سیلاب بیاض عبور و با هدایت بخشی از حجم خود به پشت بندهای پروژه منجر به آبگیری تمامی بندها با حجم ۲۵۰ هزار متر مکعب و سرریز آن‌ها شده است. وی افزود: در ادامه دبی پیک سیلاب با رسیدن به جاده رفسنجان -انار حدفاصل بیاض تا پل راه آهن، به دلیل حجم زیاد از روی قسمتی از جاده عبور و با آب گرفتگی بین دو لاین، جاده و پل‌ها را در معرض خطر جدی قرار داد. از آنجایی که بخشی از حجم سیلاب در زمان دبی پیک خود در پخش سیلاب ذخیره شده بود و از طرفی سر ریزهای آخرین بند پروژه، آب خروجی را به سمت پل‌های دیگر جاده هدایت و با کاهش فشار آب بر روی پل‌های اصلی مسیر رودخانه، این پروژه نقش زیادی در کاهش خسارت به جاده و پل‌ها ایفا نمود و با کم شدن سرعت آب باعث تغذیه سفره های آب زیر زمینی ناحیه شده است.

پنجشنبه: ۲۹/فروردین/۱۳۹۸
امام جمعه، معاون عمرانی فرماندار و بخشدار بلورد در پی بارندگی های هفته جاری از نزدیک با عملکرد موفق پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی آشنا شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان، این طرحها با هدف کنترل سیلابهای فصلی، تغذیه سفره های آب زیر زمینی و جلوگیری از ورود رسوبات به دریاچه سد تنگوئیه این شهرستان و در سال 97 اجرا شده بودند. در این بازدید همچنین هفته نامه های پاسارگاد و نگارستان نیز از نزدیک شاهد عملکرد طرحهای آبخیزداری و کپه کاریهای محدوده اجرای طرح بودند.

چهارشنبه: ۲۸/فروردین/۱۳۹۸
تله های رسوبگیر ایجاد شده و نیز طرح های جنگل کاری مشارکتی از محل اعتبارات پروژه ترسیب کربن در ورودی روستای علی آباد مظفری نقش موثری در جلوگیری از ورود سیلابهای ناشی از بارندگی های اخیر به این روستا داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان و به نقل از مژده کلانتر زاده مدیر اجرایی طرح ترسیب کربن شهداد، در بازدید انجام شده با همراهی نمایندگان جامعه محلی مشخص گردید که تله های رسوبگیر احداث شده در سال 91 به طول 12کیلومتر و همچنین جنگل کاری مشارکتی به مساحت 35 هکتار که هدف اصلی آن کاهش و کنترل حرکت ماسه های روان بوده در مهار سیلاب های ورودی به روستا ی علی آباد نیز بسیار موثر عمل نموده است. با توجه به اینکه منشاء سیل جاری شده به روستای علی آباد مظفری رودخانه فصلی بالادست روستای محمد آباد و بند خاکی تخریب شده موسوم به فهیم می باشد، اجرای عملیات آبخیزداری و پخش سیلاب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی نقش موثری در پیشگیری از وقوع حوادثی از این دست در پی خواهد داشت.

شنبه: ۲۴/فروردین/۱۳۹۸
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، سید مصطفی آیت الهی موسوی در حاشیه آیین آغاز احداث سیل بند حوضه آبخیز بند مملکت گفت: در راستای کاهش خطرات سیل برای شهر کرمان اجرای این پروژه آغاز گردید. وی به اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: تلاش این است بخشی از آب حاصل از باران که از ارتفاعات بالادست به سمت کرمان جاری می شوند را مهار کنیم. در ادامه مهدی رجبی زاده، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان این موضوع، که آب حاصل از سیل در این سیل بندها مهار و پس از کاهش شدت و رسوبات آنها به سازه های پایین دست منتقل و در نهایت از طریق کانال به اطراف کرمان هدایت می‌شود تا نگرانی ها در خصوص سیل برطرف شود. رجبی زاده گفت: نگرانی ها از بابت سیل، که شرق شهر کرمان را تهدید می کند، با احداث این سیل بند برطرف می‌شود. ایشان اظهار کرد: متاسفانه شرق شهر کرمان در برابر سیل محافظ ندارد که درصدد هستیم، انشاالله با احداث این سیل بند در کوتاه ترین زمان ممکن،این تهدید را، رفع نماییم . رجبی زاده گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، به عنوان مجری این طرح و پروژه، مطالعات مربوطه به آن را از در سال 94 انجام داده است. وی عنوان کرد: 7 بند سنگ سیمانی برای حوضه آبخیز بند مملکت پیش بینی گردیده است، که مساحت حوزه آن بیش از 43 هزار هکتار است و این 7 بند باید در کوتاه ترین زمان ممکن احداث شوند. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، با بیان این موضوع، که برای حوضه بند مملکت 13 بند خاکی نیز در نظر گرفته شده، و بایستی ظرف 3 تا 4 ماه آینده احداثشان پایان یابد. وی، سایت پخش سیلاب و 4 هلالی را نیز از قسمتهای دیگر این پروژه دانست و عنوان کرد: در مجموع طرح ایمنی حوضه آبخیز بند مملکت در برابر سیل ظرف 4 تا 6 ماه اجرا خواهد شد و ما به دنبال کاهش این زمان هستیم. رجبی زاده با اشاره به آغاز عملیات اجرایی سیل بند چشمه امام رضا با مساحت 4 هزار و 300 هکتار در زیرحوضه بند مملکت افزود: آب حاصل از این سیل به سمت رودخانه ماهانی در غرب هدایت و از شهر خارج می گردد. وی خاطرنشان کرد: با اجرای ایمن سازی حوضه آبخیز بند مملکت به جز شهر کرمان و سرآسیاب، 18 پارچه آبادی دیگر نیز در برابر سیل مصون می شوند.

سه‌شنبه: ۲۰/فروردین/۱۳۹۸
رئیس منابع طبیعی رفسنجان گفت: دو پخش سیلاب احمد آباد و دئفه رضوی خوب در منطقه شهرستان داریم که در بارندگیهای اخیر خوب عمل کردند و 8 میلیون مترمکعب آبگیری شد . خانه » اجتماعی » آبگیری 8 میلیون مترمکعب توسط پخش سیلاب احمد آباد و دئفه رضوی رفسنجان در پی بارندگی های اخیر مسعود حیدری پور در گفتگو با خانه خشتی در خصوص تاثیر بارندگی های اخیر بر عرصه منابع طبیعی و آبگیری سدها در شهرستان رفسنجان اظهارداشت: رفسنجان با توجه به اینکه در منطقه خشک قرار دارد متوسط بارندگی سالیانه درازمدت آن 90 میلیمتر است، در سال جدید در ارتفاعات رفسنجان مخصوصا داوران، سرچشمه و راویز بارندگی خوبی داشتیم بارندگی هایی که در منطقه شهربابک و در بخشی از سیرجان و بردسیر آمد باعث جاری شدن رودخانه های رفسنجان شد . حیدری تصریح کرد: رودخانه سفید رفسنجان که حوزه آبخیز آن شهرستان بردسیر است و به طرف چاله بافق یزد سراریز می شود، رودخانه دئفه احمد آباد و گیودری از رودخانه های مهم رفسنجان هستند در پی بارندگی ایام عید این سه رودخانه جاری شدند . حیدری با بیان اینکه منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری کارهای اساسی انجام داده است گفت: قبل از انقلاب در رفسنجان و استان کرمان در حوزه آبخیزداری کاری صورت نگرفته بود بعد از انقلاب کارهای عملیاتی مختلفی در این حوزه انجام شد . وی تصریح کرد: 240 بند خاکی، سنگ و سیمانی، خشک چین و گاوین در رفسنجان وجود دارد، این تعداد بند و سازه قریب به 27 میلیون متر مکعب آب و 11 میلیون تن رسوب را کنترل می کند اگر این آب کنترل نمی شد سیل، شهر را با خود می برد . وی اذعان داشت: دو پخش سیلاب احمد آباد و دئفه رضوی خوب در منطقه شهرستان داریم که در بارندگیهای اخیر خوب عمل کردند و 8 میلیون مترمکعب آبگیری شد و با توجه اینکه قسمت اعظم سفره های زیرزمینی شهرستان از این آب تغذیه می کنند باعث شده چاه های ما از نظر کمیت و کیفیت در سطح آب دهی بالایی قرار گیرند و مردم منطقه خوشحال هستند . حیدری ادامه داد: در سال 98 سیلابهایی که رخ داد اگر کارهای آب خیزداری جدی تر گرفته شده بود ما مشکل سیل نداشتیم . وی با گلایه از مردم که مسیر رود خانه ها را تغییر می دهند و نمی گذارند آب از مسیر طبیعی عبور نماید گفت: قبل از بارندگی مسیرهای رودخانه ها را باز می کنیم ولی متاسفانه افراد سودجو مسیرها را تغییر می دهند و ما مجبور می شویم برخورد کنیم . رئیس منابع طبیعی با اشاره به در خصوص اختصاص اعتبار ارزی از صندوق منابع ملی به منابع طبیعی به دستور رهبر فرزانه انقلاب گفت: رهبری در فرمایشات خود بر توسعه پروژه آبخیز داری تاکید داشتند، نزدیک به 200 میلیون دلار در سال 97 از صندوق توسعه ملی برای کل کشور در حوزه آبخیزداری اختصاص داده شد که سال گذشته برای شهرستان قریب 1میلیارد و 258 میلیون تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی اختصاص داده شد . حیدری افزود: با این اعتبار ما دو بند خاکی با حجم آبگیری 70 هزار مترمکعب زیر حوزه رودخانه گیودری که سیلابی است هزینه شد و 158 میلیون تومان در رودخانه دئفه رضوی برای اصلاح کانال آبرسانی هزینه شد و مبلغ 90 میلیون تومان در منطقه راویز برای پروژه عملیات پوشش گیاهی کار شد و مبلغی هم برای مبارزه با آفت لورانتوس گیاه نیمه انگلی که باعث خشکی جنگلهای بادام در راویز می شد هزینه شده است . وی از اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در منطقه راویز خبر داد و گفت :این طرح با مشارکت مردم اجرا شد که در راستای فرهنگ سازی مناطق روستایی موثر بود و مردم منطقه راویز با فعالیتهای منابع طبیعی آشنا شدند . حیدری از منابع طبیعی به عنوان بستر رونق تولید یاد کرد و افزود :امسال این آمادگی را داریم که در بحث گسترش گیاهان دارویی و محصولات جانبی در خدمت مردم باشیم. وی یادآور شد: قریب سه میلیون آب در پشت بندهای خاکریز که در شهرستان اتفاق افتاد باعث می شود سفره های آب زیرزمینی از آن تغذیه شوند که نقش مهمی در اقتصاد و کشاورزی دارد . رئیس منابع طبیعی رفسنجان با بیان اینکه بهترین کار، آبخیزداری طبیعی برای کشاورزی است گفت: اگر اعتباری به ما داده شود همین آب رودخانه ها را کنترل می کنیم و نیازی به انتقال آب نیست . وی بیان داشت: در بخش دامداری 200 سامانه عرفی مرتع داریم که 1312 خانوار مستقیم در کار دامداری از عرصه منابع طبیعی استفاده می کنند و پروانه چرای دام دارند و200 هزار واحد دامی در شهرستان وجود دارد که دو و نیم برابر ظرفیت، دام در منطقه شهرستان وجود دارد . حیدری گفت: عرصه منابع طبیعی 756 هزار هکتار است که 656 هزار هکتار آن مدیریتش برعهده منابع طبیعی و مابقی آن حریم شهرها و روستاهاست که دستگاه های دیگر متولی ان هستند . وی افزود: میزان بارندگی ارتفاعات منطقه شهرستان خوب است ولی دردشت رفسنجان خوب نیست و پوشش گیاهی تابع بارندگی است . رئیس منابع طبیعی رفسنجان گفت: دامداران برای حفظ پوشش گیاهی نباید دام خود را مناطق گیاهی ببرند این امر باعث می شود تا بتوانند در سالهای آینده از پوشش گیاهی استفاده کنند در صورت تخلف برخورد می شود . وی با اشاره به اینکه در ایام نوروز به ویژه 13 فروردین گشت حفاظت منابع طبیعی 24 ساعته فعال بود گفت: از مردم درخواست داریم بحث حریق و آتش سوزی منابع طبیعی را کنترل و رعایت نمایند، شماره تلفن 1504 رایگان است وهمچنین شماره 34266175 به صورت 24 ساعته فعال و جوابگو هستیم در صورت تخلف مردم می توانند به ما گزارش دهند تا ما در منطقه حضور پیدا کنیم . حیدری در پایان از با بیان اینکه بندهای منابع طبیعی آبگیری شده است وبسیار خطرناک هستند گفت: برای همه آنها تابلو نصب کرده ایم مردم از نزدیک شدن به این بندها و از شنا کردن در این بندها جلوگیری کنند چرا که احتمال گرفتار شدن آنان در گل و لای بندها می رود.

دوشنبه: ۲۷/اسفند/۱۳۹۷
نشست شورای حفظ حقوق بیت المال با میزبانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و با حضور مدیر کل دادگستری ، دادستان عمومی و انقلاب، مسئولین یگانهای حفاظت منابع طبیعی شمال و جنوب استان و مدیران ادارات و شرکتهای دولتی برگزار شد . به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان،؛ مدیر کل منابع طبیعی استان کرمان در این نشست با ابراز خرسندی از میزبانی جمع حاضر در پایان هفته منابع طبیعی و با اشاره به شعار امسال هفته منابع طبیعی یعنی منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی، گشودن درب برای رفع مشکلات منابع طبیعی هر کشور را منوط به ارزش گذاری بر منابع طبیعی آن دانست وافزود : مدیریت و حفاظت از سرمایه های کشور که همان آب، خاک و پوشش گیاهیست، افتخاریست که نصیب ما در مجموعه منابع طبیعی شده و با حداکثر توان در حفظ آن خواهیم کوشید. مهدی رجبی زاده حفاظت از اراضی ملی را که بحثی حاکمیتی است، حائز اهمیت فراوان نامید و افزود : اگر قرار بود منابع طبیعی تنها در این زمینه فعال باشد شاید دو اداره کل نیز در استان جوابگوی امور نبود، اما مباحث مهمی چون مدیریت جنگلها ، مراتع و حوزه های آبخیز نیز از حفاظت جدا نیستند. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به این موضوع که در بحث تملک زمین که بیش از شصت سال است که در کشور مطرح می باشد ، احتمال تضییع حق نیز وجود داشته افزود: اما در کنار این موضوع باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که سرمایه های عظیمی نیز حفظ شده است و اکنون مبنای کار ما در حفاظت از انفال ممیزی اراضی است و وقتی به روند در پیش گرفته شده در کاداستر وارد می شویم به درستی راهی که در پیش گرفته ایم پی می بریم . مهدی رجبی زاده اخذ بیش از هشت میلیون هکتار سند کاداستر برای اراضی ملی شمال استان از مجموع بیش از سیزده میلیون هکتار اراضی را که بیش از یک میلیون هکتار آن تنها مربوط به سال جاری است و با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک محقق گردید دستاوردی بزرگ دانست که حاصل آن کسب رتبه نخست کشوری برای استان بود و در واقع هدیه ای به نسل آینده است که نسل فعلی نیز از فواید آن منتفع خواهد شد، اما در این مسیر هر چه جلوتر می رویم حساسیت پلاکها بیشتر می شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده بحث سند دار کردن کل اراضی دولتی استان به پایان برسد . رجبی زاده یگان حفاظت منابع طبیعی استان را مجموعه ای با تعداد نیروی کم، اعتبارات اندک اما مسئولیت زیاد نامید که خوشبختانه با وجود همه این محدودیتها توانسته است مسائل مرتبط با بحث حفاظت را بخوبی مدیریت نماید ، بگونه ایکه در سال ۹۷ قریب ۷۵۰ هکتار رفع تصرف، ۲۴۰هکتار اعمال تبصره ۱ماده ۵۵ و ۲۵۷ هکتار قلع و قمع صورت گرفته است . در این نشست پس از شنیدن گزارش کار نهادهای مختلف در بحث حفاظت اراضی ، ید ا... موحد مدیر کل دادگستری استان وظیفه شورای حفظ حقوق بیت المال را صیانت از حقوق عموم دانست و افزود : انتظار مقام معظم رهبری از دستگاه قضا اینست که در این حوزه هیچ تعللی صورت نگیرد و تمام نهادهای متولی محکم و مقتدر در عرصه حضور یافته و به وظایف ذاتی خود عمل کنند ، هر چند که کار خوب دستگاهها برای رسیدن به این هدف لازم است ، اما کافی نیست و بایستی رو به جلو حرکت کرد . موحد یکی از ایرادات وارد به شورا در سال گذشته را شکل نگرفتن هماهنگی بین دستگاهی دانست و خواهان ایجاد تعامل بین ادارات شد . مدیر کل دادگستری استان خواستار بررسی مشکلات و ارائه راهکار از سوی شورا شد و افزود : مدیرانی با تجربه و کارشناسانی توانمند در اختیار داریم که قادر به یافتن ظرفیتها و حرکت پویا هستند و با اراده و تکیه بر توانمندی می توان کارهای بزرگی انجام داد که رسیدن به آنها الزاما به وجود منابع مالی هنگفت بستگی ندارد . خوشبختانه در سایه تلاشهای دستگاههای مختلف در چند سال گذشته فضای استان برای متعرضان به اموال عمومی بسته شد و محیط برای این افراد ناامن گردید . در پایان این نشست موحد خواهان افزایش کشیک های نوروزی در ایام نوروز و فعالتر کردن ظرفیتها برای حفاظت از اراضی شد.

یکشنبه: ۲۶/اسفند/۱۳۹۷
کرمان - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: سند کاداستر بیش از هشت میلیون هکتار از مجموع بیش از 13 میلیون هکتار اراضی ملی شمال این استان تاکنون صادر شده است.به گزارش ایرنا، مهدی رجبی زاده روز شنبه در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان افزود: بیش از یک میلیون هکتار از این میزان تنها مربوط به سال جاری است که با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک محقق شده و دستاوردی بزرگ است که حاصل آن کسب رتبه نخست کشوری برای استان کرمان بود. وی اظهار داشت: تهیه سند کاداستری در واقع هدیه ای برای نسل های آینده است که نسل فعلی نیز از فواید آن منتفع خواهد شد، اما در این مسیر هر چه پیش می رویم حساسیت پلاک ها بیشتر می شود و امیدواریم ظرف 2 سال آینده بحث سنددار کردن تمامی اراضی دولتی این استان به پایان برسد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: اکنون مبنای کار ما در حفاظت از انفال ممیزی اراضی است و وقتی به روند در پیش گرفته شده در کاداستر وارد می شویم به درستی راه پی می بریم. رجبی زاده عنوان کرد: یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان مجموعه ای با تعداد نیرو و اعتبارات اندک اما مسئولیت بسیار، با وجود همه این محدودیتها توانسته مسائل مربوط به بحث حفاظت را بخوبی مدیریت کند، بگونه ای که در سال 97 حدود 750 هکتار رفع تصرف، 240 هکتار اعمال تبصره یک ماده 55 و 257 هکتار قلع و قمع صورت گرفته است. نشست شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان با میزبانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و با حضور رئیس کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب، مسئولان یگان های حفاظت منابع طبیعی شمال و جنوب استان و مدیران ادارات و شرکتهای دولتی در سالن همایش های هتل آسمان کرمان برگزار شد.

شنبه: ۲۵/اسفند/۱۳۹۷
شنبه: ۲۵/اسفند/۱۳۹۷
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان اخذ بیش از هشت میلیون هکتار سند کاداستر برای اراضی ملی شمال استان از مجموع بیش از سیزده میلیون هکتار اراضی را که بیش از یک میلیون هکتار آن تنها مربوط به سال جاری است و با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک محقق شد دستاوردی بزرگ دانست که حاصل آن کسب رتبه نخست کشوری برای استان بود و در واقع هدیه ای به نسل آینده است که نسل فعلی نیز از فواید آن منتفع خواهد شد، اما در این مسیر هر چه جلوتر می رویم حساسیت پلاک‌ها بیشتر می شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده بحث سند دار کردن کل اراضی دولتی استان به پایان برسد . به گزارش ایسنا منطقه کویر،"مهدی رجبی‌زاده" « منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی» را شعار امسال هفته منابع طبیعی اعلام کرد و افزود: گشودن درب برای رفع مشکلات منابع طبیعی هر کشور منوط به ارزش گذاری بر منابع طبیعی آن است. وی ادامه داد: مدیریت و حفاظت از سرمایه های کشور که همان آب، خاک و پوشش گیاهیست، افتخاریست که نصیب ما در مجموعه منابع طبیعی شده و با حداکثر توان در حفظ آن خواهیم کوشید. مدیر کل منابع طبیعی استان کرمان حفاظت از اراضی ملی را که بحثی حاکمیتی است، حائز اهمیت فراوان نامید و افزود: اگر قرار بود منابع طبیعی تنها در این زمینه فعال باشد شاید دو اداره کل نیز در استان جوابگوی امور نبود، اما مباحث مهمی چون مدیریت جنگل‌ها، مراتع و حوزه های آبخیز نیز از حفاظت جدا نیستند. وی با اشاره به این موضوع که در بحث تملک زمین که بیش از شصت سال است که در کشور مطرح می باشد، احتمال تضییع حق نیز وجود داشته عنوان کرد: اما در کنار این موضوع باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که سرمایه های عظیمی نیز حفظ شده است و اکنون مبنای کار ما در حفاظت از انفال ممیزی اراضی است و وقتی به روند در پیش گرفته شده در کاداستر وارد می شویم به درستی راهی که در پیش گرفته ایم، پی می بریم . رجبی‌زاده اخذ بیش از هشت میلیون هکتار سند کاداستر برای اراضی ملی شمال استان از مجموع بیش از سیزده میلیون هکتار اراضی را که بیش از یک میلیون هکتار آن تنها مربوط به سال جاری است و با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک محقق شد دستاوردی بزرگ دانست که حاصل آن کسب رتبه نخست کشوری برای استان بود و در واقع هدیه ای به نسل آینده است که نسل فعلی نیز از فواید آن منتفع خواهد شد، اما در این مسیر هر چه جلوتر می رویم حساسیت پلاک‌ها بیشتر می شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده بحث سند دار کردن کل اراضی دولتی استان به پایان برسد . رجبی زاده یگان حفاظت منابع طبیعی استان را مجموعه ای با تعداد نیروی کم، اعتبارات اندک اما مسئولیت زیاد نامید که خوشبختانه با وجود همه این محدودیت‌ها توانسته است مسائل مرتبط با بحث حفاظت را بخوبی مدیریت نماید، به‌گونه‌ای‌که در سال 97 قریب 750 هکتار رفع تصرف، 240هکتار اعمال تبصره 1ماده 55 و 257 هکتار قلع و قمع صورت گرفته است . به گزارش ایسنا، "ید الله موحد" مدیر کل دادگستری استان وظیفه شورای حفظ حقوق بیت المال را صیانت از حقوق عموم دانست و افزود: انتظار مقام معظم رهبری از دستگاه قضا اینست که در این حوزه هیچ تعللی صورت نگیرد و تمام نهادهای متولی محکم و مقتدر در عرصه حضور یافته و به وظایف ذاتی خود عمل کنند، هر چند که کار خوب دستگاه‌ها برای رسیدن به این هدف لازم است، اما کافی نیست و بایستی رو به جلو حرکت کرد . موحد یکی از ایرادات وارد به شورا در سال گذشته را شکل نگرفتن هماهنگی بین دستگاهی دانست و خواهان ایجاد تعامل بین ادارات شد . مدیر کل دادگستری استان خواستار بررسی مشکلات و ارائه راهکار از سوی شورا شد و افزود: مدیرانی با تجربه و کارشناسانی توانمند در اختیار داریم که قادر به یافتن ظرفیت‌ها و حرکت پویا هستند و با اراده و تکیه بر توانمندی می توان کارهای بزرگی انجام داد که رسیدن به آنها الزاما به وجود منابع مالی هنگفت بستگی ندارد . وی ادامه داد: خوشبختانه در سایه تلاشهای دستگاه‌های مختلف در چند سال گذشته فضای استان برای متعرضان به اموال عمومی بسته شد و محیط برای این افراد ناامن شده است . در پایان موحد خواهان افزایش کشیک های نوروزی در ایام نوروز و فعالتر کردن ظرفیتها برای حفاظت از اراضی شد.

شنبه: ۲۵/اسفند/۱۳۹۷
نشست شورای حفظ حقوق بیت المال با میزبانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و با حضور مدیر کل دادگستری ، دادستان عمومی و انقلاب، مسئولین یگانهای حفاظت منابع طبیعی شمال و جنوب استان و مدیران ادارات و شرکتهای دولتی برگزار شد . به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان کرمان،‌ در این نشست مدیر کل منابع طبیعی استان کرمان با ابراز خرسندی از میزبانی جمع حاضر در پایان هفته منابع طبیعی و با اشاره به شعار امسال هفته منابع طبیعی یعنی منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی، گشودن درب برای رفع مشکلات منابع طبیعی هر کشور را منوط به ارزش گذاری بر منابع طبیعی آن دانست وافزود : مدیریت و حفاظت از سرمایه های کشور که همان آب، خاک و پوشش گیاهیست، افتخاریست که نصیب ما در مجموعه منابع طبیعی شده و با حداکثر توان در حفظ آن خواهیم کوشید. مهدی رجبی زاده حفاظت از اراضی ملی را که بحثی حاکمیتی است، حائز اهمیت فراوان نامید و افزود : اگر قرار بود منابع طبیعی تنها در این زمینه فعال باشد شاید دو اداره کل نیز در استان جوابگوی امور نبود، اما مباحث مهمی چون مدیریت جنگلها ، مراتع و حوزه های آبخیز نیز از حفاظت جدا نیستند. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به این موضوع که در بحث تملک زمین که بیش از شصت سال است که در کشور مطرح می باشد ، احتمال تضییع حق نیز وجود داشته افزود: اما در کنار این موضوع باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که سرمایه های عظیمی نیز حفظ شده است و اکنون مبنای کار ما در حفاظت از انفال ممیزی اراضی است و وقتی به روند در پیش گرفته شده در کاداستر وارد می شویم به درستی راهی که در پیش گرفته ایم پی می بریم . مهدی رجبی زاده اخذ بیش از هشت میلیون هکتار سند کاداستر برای اراضی ملی شمال استان از مجموع بیش از سیزده میلیون هکتار اراضی را که بیش از یک میلیون هکتار آن تنها مربوط به سال جاری است و با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک محقق گردید دستاوردی بزرگ دانست که حاصل آن کسب رتبه نخست کشوری برای استان بود و در واقع هدیه ای به نسل آینده است که نسل فعلی نیز از فواید آن منتفع خواهد شد، اما در این مسیر هر چه جلوتر می رویم حساسیت پلاکها بیشتر می شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده بحث سند دار کردن کل اراضی دولتی استان به پایان برسد . رجبی زاده یگان حفاظت منابع طبیعی استان را مجموعه ای با تعداد نیروی کم، اعتبارات اندک اما مسئولیت زیاد نامید که خوشبختانه با وجود همه این محدودیتها توانسته است مسائل مرتبط با بحث حفاظت را بخوبی مدیریت نماید ، بگونه ایکه در سال ۹۷ قریب ۷۵۰ هکتار رفع تصرف، ۲۴۰هکتار اعمال تبصره ۱ماده ۵۵ و ۲۵۷ هکتار قلع و قمع صورت گرفته است . در این نشست پس از شنیدن گزارش کار نهادهای مختلف در بحث حفاظت اراضی ، ید ا... موحد مدیر کل دادگستری استان وظیفه شورای حفظ حقوق بیت المال را صیانت از حقوق عموم دانست و افزود : انتظار مقام معظم رهبری از دستگاه قضا اینست که در این حوزه هیچ تعللی صورت نگیرد و تمام نهادهای متولی محکم و مقتدر در عرصه حضور یافته و به وظایف ذاتی خود عمل کنند ، هر چند که کار خوب دستگاهها برای رسیدن به این هدف لازم است ، اما کافی نیست و بایستی رو به جلو حرکت کرد . موحد یکی از ایرادات وارد به شورا در سال گذشته را شکل نگرفتن هماهنگی بین دستگاهی دانست و خواهان ایجاد تعامل بین ادارات شد . مدیر کل دادگستری استان خواستار بررسی مشکلات و ارائه راهکار از سوی شورا شد و افزود : مدیرانی با تجربه و کارشناسانی توانمند در اختیار داریم که قادر به یافتن ظرفیتها و حرکت پویا هستند و با اراده و تکیه بر توانمندی می توان کارهای بزرگی انجام داد که رسیدن به آنها الزاما به وجود منابع مالی هنگفت بستگی ندارد . خوشبختانه در سایه تلاشهای دستگاههای مختلف در چند سال گذشته فضای استان برای متعرضان به اموال عمومی بسته شد و محیط برای این افراد ناامن گردید . در پایان این نشست موحد خواهان افزایش کشیک های نوروزی در ایام نوروز و فعالتر کردن ظرفیتها برای حفاظت از اراضی شد.

شنبه: ۲۵/اسفند/۱۳۹۷
کرمان - مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان از رفع تصرف ۷۵۰ هکتار اراضی ملی شمال استان کرمان طی سال جاری شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، مهدی رجبی زاده در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال با اشاره از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی نام برد و گفت: گشودن در برای رفع مشکلات منابع طبیعی هر کشور منوط به ارزش گذاری بر منابع طبیعی آن است. وی ادامه داد: مدیریت و حفاظت از سرمایه‌های کشور که همان آب، خاک و پوشش گیاهی است، افتخاریست که نصیب ما در مجموعه منابع طبیعی شده و با حداکثر توان در حفظ آن خواهیم کوشید. رجبی زاده حفاظت از اراضی ملی را که بحثی حاکمیتی است، حائز اهمیت فراوان دانست و افزود: اگر قرار بود منابع طبیعی تنها در این زمینه فعال باشد شاید دو اداره کل نیز در استان جوابگوی امور نبود، اما مباحث مهمی چون مدیریت جنگل‌ها، مراتع و حوزه‌های آبخیز نیز از حفاظت جدا نیستند. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با اشاره به این موضوع که در بحث تملک زمین که بیش از ۶۰ سال در کشور مطرح است، احتمال تضییع حق نیز وجود دارد، افزود: در کنار این موضوع باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که سرمایه‌های عظیمی هم حفظ شده است. اکنون مبنای کار ما در حفاظت از انفال ممیزی اراضی است و وقتی به روند در پیش گرفته شده در کاداستر وارد می شویم به درستی راهی که در پیش گرفته ایم پی می بریم. رجبی زاده اخذ بیش از هشت میلیون هکتار سند کاداستر برای اراضی ملی شمال استان کرمان از مجموع بیش از ۱۳ میلیون هکتار اراضی محقق شده که بیش از یک میلیون هکتار آن تنها مربوط به سال جاری است. وی با اشاره به اینکه کرمان رتبه نخست کشور را در این خصوص دارد، گفت: این اقدام در واقع هدیه‌ای به نسل آینده است که نسل فعلی نیز از فواید آن منتفع خواهد شد، اما در این مسیر هر چه جلوتر می‌رویم حساسیت پلاک‌ها بیشتر می‌شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده بحث سند دار کردن کل اراضی دولتی استان به پایان برسد. رجبی زاده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان را مجموعه‌ای با تعداد نیروی کم، اعتبارات اندک اما مسئولیت زیاد دانست و افزود: یگان حفاظت با وجود همه این محدودیت‌ها توانسته است مسائل مرتبط با بحث حفاظت را بخوبی مدیریت کند، به گونه‌ای که در سال ۹۷ قریب ۷۵۰ هکتار رفع تصرف، ۲۴۰ هکتار اعمال تبصره یک ماده ۵۵ و ۲۵۷ هکتار قلع و قمع صورت گرفته است. رئیس کل دادگستری استان کرمان هم در این نشست وظیفه شورای حفظ حقوق بیت المال را صیانت از حقوق عموم دانست و گفت: انتظار مقام معظم رهبری از دستگاه قضا این است که در این حوزه هیچ تعللی صورت نگیرد و تمام نهادهای متولی محکم و مقتدر در عرصه حضور یافته و به وظایف ذاتی خود عمل کنند، هر چند که کار خوب دستگاه‌ها برای رسیدن به این هدف لازم است، اما کافی نیست و باید رو به جلو حرکت کرد. یدالله موحد یکی از ایرادات وارد به شورا در سال گذشته را شکل نگرفتن هماهنگی بین دستگاهی ذکر کرد و خواهان ایجاد تعامل بین ادارات شد. وی خواستار بررسی مشکلات و ارائه راهکار از سوی شورا شد و افزود: مدیرانی با تجربه و کارشناسانی توانمند در اختیار داریم که قادر به یافتن ظرفیت‌ها و حرکت پویا هستند و با اراده و تکیه بر توانمندی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد که رسیدن به آنها الزاماً به وجود منابع مالی هنگفت بستگی ندارد. موحد ادامه داد: خوشبختانه در سایه تلاش‌های دستگاه‌های مختلف در چند سال گذشته فضای استان کرمان برای متعرضان به اموال عمومی بسته و محیط برای این افراد ناامن شد. رئیس کل دادگستری استان کرمان خواهان افزایش کشیک‌های نوروزی در ایام نوروز و فعال‌تر کردن ظرفیت‌ها برای حفاظت از اراضی شد.